ABRSM

ABRSM (Associated Board of  Royal Schools of Music / Kraliyet Müzik Okulları Birleşik Kurulu) Sınavları 100’den fazla ülkede gerçekleşen uluslararası bir organizasyondur. Bu sınavlar teori ve pratik olmak üzere iki ana gruba ayrılır. Teori Sınavları 1’den 8’e seviyelendirilmiştir ve bu yazılı sınavlarda bir müzik aleti çalma zorunluluğu yoktur. Pratik Sınavlar ise müzik aleti çalmaya dayalıdır; aynı şekilde 1’den 8’e kadar seviyelendirilmiştir.

Yıl içinde iki kez İngiltere’den gelen sınayıcılar, ABRSM sertifika programı kapsamında, programa hazırlanan öğrencilerin katılabileceği uygulamalı sınavlar düzenlemektedirler. Sınav sonucunda başarılı olan öğrenciler, Londra Kraliyet Müzik Akademisi’nde eğitimini sürdüren bir öğrenci ile aynı sertifikayı almaya hak kazanmaktadır. Yeterliliği belirlenerek kendilerine uygun seviyenin sınavına giren ve sertifika alan öğrenciler, Associated Board of Royal Schools of Music diplomasının sahibi olarak yurt dışında ve yurt içindeki üniversitelerde istedikleri herhangi bir alanda burs kazanabilme, müzik eğitmenliği ya da yorumculuk gibi profesyonel meslek edinme imkânı elde etmektedirler.

Ersin Sanat Merkezi, 10 yılı aşkın süredir İstanbul’da ABRSM İstanbul temsilcisi olarak eğitim ve sınav merkezi faaliyeti göstermektedir.

Associated Board of Royal Schools of Music resmi sitesi; https://tr.abrsm.org/en/home

Uygulamalı Sınavlar:

  • Adaylar hazır olduklarını düşündükleri aşamadan başvuru yapabilirler.
  • 6, 7 ve 8. aşamalara girmek isteyen adaylar yazılı sınav olan Teori sınavının ya da Uygulamalı Müzisyenlik sınavının 5. aşamasını geçtiğine dair belgeyi de başvurularıyla birlikte göndermelidir.

Diploma Sınavları:

ARSM: DipABRSM’nin sadece performans kısmını kapsayan ödevsiz ve deşifresiz diploma sınavıdır.
DipABRSM: Diploma of the Associated Board of The Royal Schools of Music
LRSM: Licentiate of The Royal Schools of Music
FRSM: Fellowship of The Royal Schools of Music

ARSM hariç her diploma bir sonraki diplomanın ön şartıdır:

  • DipABRSM sınavına girebilmek için 8. aşamanın uygulamalı sınavından geçmiş olmak gerekir.
  • LRSM sınavına girebilmek için DipABRSM diploması gerekir.
  • FRSM diploması için LRSM diplomasına sahip olmak gerekir.

Teori Sınavları:

Teori sınavları her yıl Kasım ve Mart aylarında belirlenen merkezlerde gözetmenler tarafından yapılmaktadır.Yazılı olarak gerçekleştirilen teori sınavı 8 aşamalıdır. Uygulamalı sınavların 6., 7. veya 8. aşamalarına girebilmek için önceden Teori 5. aşama veya Practical Musicianship 5. aşama sertifikası alınmış olmalıdır.